NYMO katsetas edukalt sadama monitoorimislahendust ja automaatset laadimisjaama

SCC’st alguse saanud TalTechi hargettevõtte MindChip OÜ poolt arendatav robotlaev NYMO katsetas edukalt autonoomset sadama veesügavuse monitoorimislahendust ning automaatset laadimisjaama. Tähelepanuväärne on, et MindChip’i tegevus on pälvinud rahvusvahelise tuntuse: äriajakirja International Boat Industry oktoobri-novembri väljaanne nr 452 kajastab ka ettevõtte tegevust.

Euroopa Liidu rahastatava RIMA (Robotics for Infrastructure Inspection and Maintenance) projekti raames arendatud sadama akvatooriumi veesügavuse monitoorimislahenduse eesmärgiks on anda ajakohast infot sadama veesügavuse kohta, tagamaks sadama ohutu süvis ning informeerida sadama operaatorit kriitilise veesügavuse korral. Laeva situatsiooniteadlikkuse ja navigeerimise lahendust täiustati eesmärgiga, et see toimiks sadama kitsastes ja tiheda liiklusega tingimustes. Laevale integreeriti kajalood ja sonar veesügavuse ning merepõhja andmete kogumiseks. 

Ehkki robotlaev on võimeline autonoomselt sadamas opereerima ja andmeid koguma, vajas laev varasemalt inimese abikätt akude laadimiseks. Projekti käigus arendati välja autonoomne laadimisdokk, mille kaudu saab laeva akusid laadida inimese sekkumiseta, et võimaldada täielikult mehitamata töötsükkel. Laadimisjaama väljatöötamisse ja ehitamisse andsid oma panuse ka Kuressaare kolledži väikelaevaehituse õppekava praktikandid.