Portatiivne katsebassein

Nimetus: Interaktiivne portatiivne katsebassein
Rahastaja: ETAG
Periood: 05.2016-04.2017
Eesmärk: merenduse ja tehnikateaduste, täpsemalt laevaehituse populariseerimine põhikooli- ning gümnaasiumiastme õpilaste hulgas.

Mudelkatsebasseini maketi abil on lihtne selgitada ja kogeda, miks erineva kujuga laevad käituvad täpselt samades oludes erinevalt. Miniatuurne lastele mõeldud katsebassein on ebatäpne koopia maailma esimesest mudelkatsebasseinist, mille looja on William Froude.

Miniatuurse katsebasseini tööpõhimõte

3 m pikk, 1,1 m lai ja 0,5m sügav minibassein täidetakse 15 cm sügavuselt veega. Basseini küljes oleva rakise abil saab paralleelselt ühesuguse veojõuga sõidutada kaht erineva kujuga (nt kuubi-, tilga- vms kujulist) katsekeha või miniatuurset paadimudelit, et võrrelda nende veetakistust.
Katsekehadele saab lisada raskust, et võrrelda veetakistuse muutust seoses süvise muutumisega.

Portatiivne bassein võimaldab senised noortele suunatud keskuse üritused viia koolidesse ja mereüritustele, korraldada õppemängulisi paadirallisid koos mudelite ettevalmistamise ja veetakistuse hindamisega jmt.

Näitusekomplekt koosneb katsestendist ja paadimudelitest:

  • Ujuvkehade hüdrodünaamilise katsetamise stend – bassein koos rakisega. Basseinis paikneb rakis, kus saab paralleelselt ühesuguse veojõuga sõidutada kaht erineva kujuga (nt kuubi-, tilga- vms kujulist) katsekeha või miniatuurset paadimudelit, et võrrelda nende veetakistust. Katsekehadele saab lisada raskust, et võrrelda veetakistuse muutust seoses süvise kasvuga.
  • Erineva kujuga väikesed läbipaistvad paadimudelid hüdrostaatilisteks katseteks. Mudelite sees on teljel liigutatavad raskused ning millega saab muuta paadi raskuskeset ja metatsentrilist keset. Võimalik katsetada eri ujuvkehade hüdrodünaamilisi omadusi, nagu kaldenurga (kreeninurga) muutus jm.
  • Purjepaadi mudelid, kus purjeka kere on kõigil mudelitel ühesugune, aga purje asendit saab muuta. Ventilaator puhub tuult ja katsetaja saab seada purjeka tuulde. Õige purje asendi puhul hakkab purjekas liikuma. Õige asendi leidmisega õpitakse, kuidas puri (õhuvoolus asuv püstine tiib) töötab ja kuidas muutub selle asendist tulenevalt veojõud.

Basseini 3D mudel:

Teadlaste öö basseinikatsed 28.09.16.

img_0412  img_0423  vf0038  vf0036  img_0417

Fotod: SCC

Basseinikatsed. Juhendab K.Saar

 

Basseini demonstratsioon koolivaheaja linnalaagris Saaremaa õpilastele 27.10.16

            

Fotod: SCC

Väikelaevaehituse tudeng M. Afanasjev juhendab basseinikatseid

 

Katsebasseini tutvustus Saaremaa ühisgümnaasiumi õpilastele 23.11.16

 

         

Katsebasseini tutvustus Meremessil 2017

 

Kajastust Meie Maas, loe siit

 

Projekti elluviimist toetas Haridus- ja Teadusministeerium ja SA-d Eesti Teadusagentuur.

Katsebassein Eesti Teadusagentuuri logo-300x93
HTM-v-300x110